První rozhovor nového trenéra Bc. Jakuba Klimoviče

4. 6. 2017 | Milan Zoubek | Přečteno: 727x

Krátký rozhovor s novým trenérem týmu mužů HC Lvi Břeclav s Bc. J. Klimovičem o jeho prvních dojmech po nástupu do funkce, a o jeho cílech.

1.) Po několika letech tréninku mládežnických týmů jste dostal na starost mužský tým. S jakými pocity jste se funkce ujímal?

Samozřejmě, že dosti smíšené. Nepředstavoval jsem si, že bych již ve 30 letech vedl A team, obzvláště, když do pár zápasů jsem vloni ještě aktivně zasáhl. Každopádně se situace probírala na vedení klubu jehož jsem součástí. Jedním z důvodů bylo angažovat k mužům Břeclavského trenéra, variant bylo několik, nakonec volba padla na mne. Dalším důvodem byl zájem širšího realizačního teamu A mužstva a hráčů, abych se vedení teamu ujal. Po delší úvaze jsem se rozhodl, že klub v tomto směru podpořím. Jsem zvyklý, že jako člen vedení jsem se i při práci s mládeží snažil pomáhat a pracovat u kategorií, kde to bylo potřeba.

2.)  V týmu, který v loňské sezoně vypadl v prvním kole play off, jste ještě v loni působil jako hráč. Jaký byl z Vašeho pohledu?

Myslím si, že vzhledem k vyrovnanosti soutěže, se vypadnutí v play off nedá hodnotit jako neúspěch. Obzvlášť po výkonech jaké kluci v play off předváděli. Na závěr sezóny došlo k četným zraněním a přesto i v malém počtu dokázali být vyrovnaným soupeřem lídrovi soutěže. Přesto si myslím, že hráčský kádr z loňské sezóny měl  po základní části jistě na lepší umístění než celkové 8 místo.

3.) Na čem tedy bude potřeba nejvíce zapracovat?

V krajském přeboru je potřeba především vytvořit partu, kterou bude hokej bavit, aby chtěli hráči chodit na tréninky a stabilizovat útočné formace. Především v loňském roce se hrálo pokaždé v jiném složení. Od toho se odvíjí potom i hra, přesilovky, oslabení, prostě všechno. Tréninky můžou být špičkové, ale k ničemu, když na utkání přijde půl mužstva, co nebyla na tréninku.

4.) Existuje možnost, že se na ledě představíte i jako hráč?

Tuto možnost jsem okamžitě vyloučil. Nemyslím si, že zápas se dá dost dobře koučovat při aktivním herním zatížení. Nelze sedět současně na obou židlích. I když mě to bude určitě lákat, tak prostě příští sezónu odstartuji jako trenér.

5.) Bude tým před sezonou potřeba doplnit? A jsou již pro tyto případy někteří hráči domluveni? A jaké jsou případné avizované odchody z mužstva?

Pokud by zůstal loňský kádr pohromadě, tak bych byl naprosto spokojený. Zatím nejsou 100% potvrzeny žádné příchody ani odchody. Samozřejmě se potýkáme s nedostatkem obránců, ale to je slabina celého českého hokeje, krajský přebor není výjimkou.

6.) V loňské sezoně se v zápasech objevili i někteří st. dorostenci ( Göndör, Král, Veselský). Bude se v tomto trendu pokračovat i v nynější sezoně?

Vzhledem k tomu, že některé zmíněné hráče jsem již vedl v útlém mládežnickém věku, tak vím, co od nich mohu čekat. Již v loňské sezóně dokázali, že se s nimi již může počítat. Mladé Břeclavské odchovance chci do teamu určitě začlenit. Již předestírám dopředu, že rozhodující bude výkonnost, přístup k tréninku a k hokeji jako takovému. Obzvlášť v mladém věku je potřeba maximálně se připravovat v tréninku. Mladý hráč musí kondicí, rychlostí, důrazem a aktivitou nahradit zkušenosti, které mají starší hráči. Krajský přebor je plný výborných hokejistů, kteří hráli aktivně vyšší soutěže. Šanci dostanou všichni, ale o prostor na ledě si musí říci sami.

7.) Hráčů by tedy mělo být dostatek?

Soupiska je široká, ale jak už to na této úrovni je pravidlem, do poslední chvíle se nedá říci, že všichni hráči  na soupisce do soutěže nastoupí. Budu se snažit, aby měli všichni chuť za Břeclav na ledě bojovat.

8.) Jaký máte osobní cíl, kam mužstvo posunout a jak v soutěži skončit?

Netroufám si dopředu odhadovat umístění. Chtěli bychom si opět zahrát play off. Rozhodující bude, aby se vytvořila správná parta, která bude hrát s chutí a na ledě to bude vidět. Jedním  s cílů je, aby na hokej chodili fanoušci, kteří chodili již loni a pokusit se některé další na zimní stadion výkony přilákat.

9.) Kapitán týmu bude vybrán na základě vašeho návrhu, nebo v tomto případě necháte rozhodnutí na samotných hráčích?

Domnívám se, že tato otázka není v době přípravy na pořadu dne.

10.) Jaký budete mít kolem sebe realizační tým?

Kromě hlavního trenéra zůstává totožný jako loňský rok. Vedoucí teamu je Ivo Gabriška, o hráče se bude nadále starat posel dobré nálady Béďa Kuba a mým asistentem bude Libor Pantůček.

11.) Zavedete do přípravy a tréninků nějaké novinky, na které dosud nebyli hráči zvyklí?

Na této úrovni již není potřeba hráče učit novým dovednostem, ale dostat z nich to nejlepší. Vzhledem k tomu, že hráči chodí do práce, tak je potřeba pracovat rozumně s kondicí, aby se přes pracovní týden nezahltili, potom přišla sobota a nikomu nejely nohy. Toto ale neznamená, že se na tréninku netrénuje. Jde o to zvolit správnou skladbu cvičení, aby síly a forma v sobotu gradovaly.

12.) Už víte jaké budou hrací dny domácích utkání?

Hrací dny budou v sobotu. Chceme, aby hráči měli neděli volnou a mohli se věnovat rodině.

13.) Máte i nějaký vzkaz pro fanoušky?

Především budeme všichni rádi, když budou hráče chodit na utkání podporovat. Ono se to nezdá, ale každá pozitivní podpora hráčům přidává psychických a následně i fyzických sil. Když se fandí, tak pak i to utkání jinak baví a hráč si to užívá stejně jako fanoušek. Za A mužstvo můžu slíbit, že budeme dělat vše proto, aby se lidem hokej líbil.

Přeji hodně zdaru v nové roli a děkuji za rozhovor.